Tedavilerimiz

blog

Reflü

Mide asidinin, anormal bir şekilde yukarı doğru çıkarak yemek borusuna ve boğaza gelmesidir. Normalde mide ile yemek borusu arasında bulunan kaslar asit salgısının yukarı kaçmasına izin vermez. Ancak bazı hastalıklarda bu kaçış olabilir. Eğer bu asit kaçağı yemek borusuna kadar geliyorsa gastroösefagial reflü (GÖR), boğaza kadar geliyorsa laringofaringeal reflü (LFR) adı verilir. Reflü çok sık görülen bir durumdur. Bu bazen hastaların çok üzerinde durmaması bazende doktorların bu hastalığı ön planda düşünmemesi nedeniyledir.

LFR'li birçok hastanın göğüste yanma hissi yoktur. Neden?

LFR'li hastalarda az miktarda göğüste yanma hissi olmakla birlikte, genelde bu şikayete sıkça rastlanmaz.

Gerçekten de LFR 'li hastaların yarısında göğüste yanma hissi olmaz.Bunun sebebi ise mideden yemek borusuna geçen mide içeriğinin yemek borusunda tahriş edecek kadar uzun süre kalmamasındandır. Ancak yine de az miktarda mide içeriği boğaza geri geldiği zaman bile problemler oluşabilir.Çünkü boğaz ve ses kutusu=gırtlak yemek bırusuna göre yaralanmaya ve mide asidine daha hassastır.

Eğer LFR'niz varsa bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Boğazda şişlik hissi veya yutma gülcüğü, sürekli ses kısıklığı, boğaz temizleme ve öksürük LFR'nin belirtileri olabilir. Bazı hastalar aşırı miktarda göğüste yanma hissinden yakınırlar.Bazı hastalarda gidip gelen ses kısıklığı vardır. Bazılarında ise salya ve balgam şeklinde aşırı miktarda burun ve boğaz akıntısı vardır. Bu bulgulardan herhangi biri varsa ve özellikle sigara içiyorsanız LFR hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Bu konuda gerekli yardımı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanından alabilirsiniz. Eğer doktorunuz sizde LFR'den şüphelenirosa boğaz muayenesi yaparak ses kutusu = gırtlak ve boğazınıza bakacaktır. Eğer muayene edilen bölgelerde kızarıklık ve şişlik tespit edilirse muhtemelen LFR'niz vardır. Bu aşamada doktorunuz bazı tahliller isteyebilir veya özel tedavi önerebilir.

Doktorunuz hangi testleri isteyebilir?

Eğer doktorunuz sizden bazı testler isterse bu teşhisten emin olmak,sizde LFR'nin herhangi bir olumsuz etkisinin ortaya çıkmadığını kesinleştirmek ve faydalanabileceğiniz en iyi tedavi şeklinin seçiminde yardımcı olmak amacıyladır.

LFR teşhisi için en sık kullanılan iki test pH metri ve röntgen tahlilidir.Bu iki test birbirinden farklıdır. Röntgen tahlilinin yapılması için baryum maddesinin yutulması gerekmektedir.Bu inceleme sizin nasıl yutkunduğunuzu ve eğer varsa boğaz veya yemek borusundaki daralmalar ve diğer anormallikleri gösterir. Yutkunma mekanizmasının tamamının değerlendirilmesi için iyi bir testtir.

pH-metri nasıl yapılır?

pH-metri özel bir test olup tamalanması 24 saati alır. Bu işlem için hastaneye yatılması gerekmez.pH-metri yemek borusu ve boğazdaki asit miktarını ölçmek için kullanılır. Bazı hastalar işlemin can sıkıcı olduğunu belirtirler ancak ağrılı değildir.

Bu testi yapmak için küçük ,yumuşak, esnek bir tüp burundan geçirilip gece boyunca boğazda bırakılır bu tüp "asidite çubuğu" olarak adlandırılır ve boğaz, yemek borusundaki asidi ölçmeye yarayan küçük bir bilgisayara bağlıdır.pH-metri LFR için en iyi testtir ve tedavinin değerlendirilmesinde doktorunuza yardımcı olur.

LFR nasıl tedavi edilir?

LFR'nin tedavisi hastaya göre yapılmalıdır ve doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi seçektir.

LFR'nin tedavisi için birkaç tedavi şekli vardır;

1. Mide asidinin geri akımını azaltmak için alışkanlıkları ve beslenme düzeni değiştirmek

2. Mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanmak.

3. Geri akımı önleyici cerrahi müdahale yapmaktır.

LFR'li hastalar kendilerini iyi hissetmek için nasıl ne zaman besleneceklerini düzenleme ihtiyacı hissederler. Bazer asit miktarını azaltıcı ilaçlar tavsiye edilir.Bu ilaçlar her yemekten 1 saat sonra ve gece yatmadan önce 1 tatlı kaşığı alınmalıdır.

Tek başına beslenme düzeni ve yaşam tarzının değiştirilmesi genellikle LFR'nin kontrol altına alınmasında yeterli olmaz.Mide asidini azltıcı ilaçlara genellikle duyulur.bu ilçların doktorunuz tarafından yazılması kaçınılmazdır.

Mide Aaidinin Geri Akımının ve LFR'nin Önlenmesi İçin Tavsiyeler

1 Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız. Sigara geri akıma neden olur.Her sigaradan sonra geri akım olur.

2 Özellikle bel bölgesi çok sıkı elbiseler giymemelisiniz

3 Yemekten hemen sonra yatmamalısınız Yatmadan önceki 3 saat içinde yemek yememelisiniz

4 Az yağlı yiyecekler yemelisiniz.Kırmızı et tüketimini azaltmalısınız, yağ tüketimini azaltmalısınız,kızarmış gıdalardan sakınmalısınız, çikolata, peynir ve yumurtadan uzak durmalısınız.

5 Özellikle kafeinden (özellikle kahve ve çay) asitli içecekler (kola) mentolden uzak durmalısınız

6 Alkollü içeceklerden(özellikle akşamları)sakınmalısınız.

LFR sürekli tedavi gerektirir mi?

Çoğu hasta belli bir dönem tedavi ile iyileşir.Bazı hastalarda sürekli tedavi gerekebilir.Bazen aylarca veya yıllarca şikayet görülmeyebilir,ancak daha sonra hastalık yeniden ortaya çıkabilir.

LFR genellikle ciddi tıbbi problemlere sebep olmaz.Ancak tedavi edilmediği zaman ciddi hatta tehlikeli olabilir.

Ciddi boyutlarda LFR'li veya ilaç alamayan hastalarda cerrahi tedavi tavsiye edilebilir.Cerrahi tedavi gören hastalar yıllarca bu şikayetlerinden kurtulurlar.

LFR hangi problemlere sebep olur ve bunların hangisi ciddidir?

LFR ciddi problemlere sebep olabilir.sesli solunum,boğulma nöbetleri,solunum problemleri (astım,bronşit)ve cok nadir olarak yemek borusu,akciğer,boğaz ve gırtlak kanserine sebep olabilir.Ancak kanser oluşumu için uzun yıllar ciddi boyutta ve tedavi edilmemiş LFR'nin mevcut olması gerektiği bildirilmektedir.

Çocuklarda LFR görülür mü?

Evet.Boğaz ve solunum problemi olan çocuklarda ve bebeklerde LFR hem bunların sebebi olarak hem de hastalığı kötüleştiren bir sebep olarak karşımıza çıkar.Çocuklarda ve bebeklerde LFR 'nin tanısı güçtür.Bu nedenle p-metri ve diğer testler uzmanlarca yapılmalıdır.