Tedavilerimiz

blog

Boyun Germe

Yer çekimi, yüzümüzde oluşan sarkmaların ve yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Genetik faktörler nedeniyle yada fazla sıklıkta kilo alıp vermeye bağlı olarak zamanla derimizde gevşemeler oluşur. Bu gevşemeler, özellikle alın ve orta yüz bölgesinde hatların aşağıya doğru yer değiştirmesi ile sonuçlanmaktadır. Alt yüz ve boyun bölgesinde ise deri bollaşmaları yüz şeklinin bozulmasına yol açan sebeplerdendir. Çene altı ile boyun arasındaki açı düzleşir, böylece kişiye bakıldığında, özellikle profilden yaşlı görünür. Çene altında ‘’gıdı’’ diye tabir ettiğimiz yağ birikintileri de oluşan bu duruma eşlik edebilir.

Nasıl Yapılır?

Klasik olarak uygulanan yüz germe ameliyatı sırasında yapılan operasyon kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılmaktadır. Boyun derisi ve kaslarını ayırarak yukarıya doğru gerdirilerek, iç dikişlerle sabitlenir. Fazlalık olan deri düzgünce kesilerek çıkarılır, tekrar yerine dikilir. Yapılan bu manevra ile boyunda oluşan kırışıklıklar ve sarkıklık düzelir. Çene açısı daha bir belirginleşerek, daha gergin, ve daha genç bir boyun görünümü sağlanır. Boyun germe kesisi ise, daha çok kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında herhangi bir görünür iz kalmaz. Çenenin hemen alt kısmında yağlanma, boyun kaslarında gevşeme, bunlara bağlı olarak oluşan sarkma olduğunda özellikle gıdı bölgesini de ayrıca düzeltmek gerekir. Yapılan uygulamalarda buradaki yağları ya liposuction ile emerek çıkarma, ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 cm keserek gıdı bölgesine girilmek suretiyle yağları keserek çıkarma işlemi yapılmaktadır. Dolayısıyla yağlar çıkarıldıktan sonra hazır bu bölge açılmışken gevşemiş olan boyun kasları da ortaya doğru yaklaştırılarak birbirine dikilir. Yapılan bu uygulama ile Böylece boyun kasları da sıkılaşmış olur. Yapılan operasyondan sonra yağlar alındığı için her hangi bir sarkma olmamaktadır. Sonucunda da boyun ile çene birbirinden ayrı olarak görünür hale gelmektedir.

Boyun germe operasyonları uygun donanıma sahip bir hastanede ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Boyun germe ameliyatı yaklaşık olarak 3 saat sürer. Operasyon sırasında boyun cildinin altında kan birikimini önlemek amacıyla hastaya dren yerleştirilir. Dren operasyondan sonra genelde 1 gün kalır, 1 gün sonra dren çıkarıldığında kişi hastaneden ayrılabilirsiniz. Boyun ameliyatı esnasında çene altından da girişim yapılmışsa çene altına da bandaj uygulanır. Uygulanan bu bandaj yaklaşık 1 hafta kalır.

Taburculuk ve İyileşme Süreci

Boyun germe ameliyatı sonrasında boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve derinin yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilmektedir. Bu durum tamamen normaldir. Kesinlikle ağrı rahatsız edecek derecede olmamaktadır. Ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilen bir durumdur. Operasyon gören kişiler ameliyattan 2 ila 3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebilmektedir. Operasyon sonrası oluşan Şişlik (ödem) ilk 7 ila 10 gün içinde hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar fazla belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması, cildin yüz üzerine tam olarak oturma süresi yaklaşık olarak 3 ila 6 ay sürer. Şişliğin çok hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk her geçen gün azalarak kaybolur. Ameliyatı takip eden 2 ila 3 gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandajla sarılı kalmaktadır.

Şişlik ilk birkaç hafta içinde giderek hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliklerin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması ise yaklaşık 6 ay sürmektedir. Şişliğin çok hızlı bir şekilde düzeldiği ilk birkaç hafta içinde cilt yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Ameliyat bölgesinde oluşan olası morlukların kaybolması ise kişilerin cilt tipine ve yapısına göre değişebilir. Bu süre içerisinde hassas kişilerde yaklaşık 15 güne kadar uzayabilmektedir. Ameliyat sonrası süreçte 3 hafta boyunca hastadan sigara içmemesi istenir.

Operasyon sonrası hastadan güneşten mümkün olduğunca korunması, eğer bunu yapamıyorsa 30 faktörün üzerindeki koruma kremlerinden kullanması istenmektedir. • Endoskopik subperiosteal orta yüz germe ameliyatından sonra 7 ila 10 gün içinde sosyal yaşantıya dönülür, ilk 3 haftada hastadaki ödem çözülür, 3 ila 6 ayda ise yeniden şekillenme ve (remodeling) dönemine girilir.

Riskleri Nelerdir?

Yapılan operasyonda uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir. Morarmaların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişiklik göstermektedir. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 15 güne kadar sürebilir. Boyun germe estetiği sonrası ödem ve morluklardan kurtulunduğunda boyun bölgenizde çarpıcı ve gözle görülür bir düzelme gözleyeceksiniz. Özellikle çene ve boynun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır.Kanama: Kanama ameliyat sonrası genellikle aspirin kullanımı nedeniyle oluşabilecek bir komplikasyondur ve dren kullanımı baskılı bandaj ile önlenebilmektedir.

Enfeksiyon: Ameliyat sonrası çok nadiren de olsa karşılaşan bir durumdur. Antibiyotik kullanımı ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kötü İz: Operasyondan hemen sonra iyi bir iyileşme beklense de özellikle sigara içen kişilerde kötü iz kalma olasılığı vardır.

Asimetriler: İnsan yüzleri genelde asimetrik yapıdadır. Ameliyat nedeniyle dokuların gerilmesiyle önceden dikkatinizi hiç çekmemiş olan bu asimetriyi fark edebilirsiniz.

Sinir hasarı: Yüz germe operasyonu sırasında motor ve duyu sinirleri hasar görebilir. Yüz germe operasyonu sonrasında yüz hareketlerinde zayıflık veya kayıp olabilir. Sinir hasarı, yüzdeki hareketlerde ve duyuda, geçici veya kalıcı kayba neden olabilir. Bu tip hasarlar zamanla iyileşebilir. Yüzün, boynun ve kulak bölgesinin duyu sinirlerinin hasarı geçici veya kalıcı uyuşukluğa neden olabilir. Ağrılı sinir çok nadirdir.Saç Kayıpları ve Yarada Ayrışmalar: Bunlar da genellikle aşırı gerginliğe bağlı olan komplikasyonlardan biridir.

Doku Kayıpları: Nadiren de olsa çok fazla sigara içen hastalarda görülebilir.

Boyun Germe Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidirler?

Ameliyattan girmeden 10 gün önce sigara, aspirin ve E vitamini kullanma yasağı vardır. Ameliyat genel anestezi yada sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı az oluyor. Özel hazırlanmış bandaj (korse) 4-5 gün kullanılır. Operasyon ertesi drenler alınacağı için o gece hastanede yatmak kişi için daha uygun olur. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra işe ve sosyal hayata dönmek mümkündür.